Fungovanie občianskych združení je upravené Zákonom o združovaní občanov, zákon č. 83/1990 Zb. Občianske združenie sa zakladá predovšetkým na neziskovú a verejnoprospešnú činnosť. Na vykonávanie tejto hlavnej činnosti nie je potrebné ohlasovať živnosť živnostenskému úradu. Občianske združenie môže podľa zákona o združovaní občanov dosahovať aj zisk. Avšak tento zisk v porovnaní s obchodnou spoločnosťou (ako je napr. s.r.o.)|nie je určený na rozdelenie medzi členov občianskeho združenia. Občianske združenie môže vyprodukovaný zisk používať len na dosiahnutie svojich cieľov resp. na aktivity a samotný rozvoj občianskeho združenia. Inak povedané, ak občianske združenie vyprodukuje zisk zo svojej činnosti, tento zisk nie je určený a nemôže byť použitý na rozdelenie medzi svojich členov.
Občianske združenie môže získavať peniaze v prevažnej miere (najmä) z týchto zdrojov:
Občianske združenie môže okrem vyššie uvedených zdrojov príjmov v doplnkovej (a teda menšej miere) prijímať finančné prostriedky z týchto doplnkových a vedlajších zdrojov:
Tu sa teda dostávame k odpovedi na našu otázku, že či môže občianske združenie podnikať? Odpoveď je, že občianske združenie môže podnikať, ale len v takom rozsahu, ktorý je doplnkovou činnosťou k hlavnej činnosti občianskeho združenia. To znamená, že občianske združenie nie je možné založiť za účelom podnikania, ako sa to častokrát deje. Podnikanie by malo byť len doplnkovou činnosťou občianskeho združenia a príjmy z tohto podnikania by mali byť použité na podporu verejno prospešného účelu občianskeho združenia. Ak sa občianske združenie rozhodne podnikať a to na podporu svojej hlavnej činnosti, je potrebné túto podnikateľskú činnosť uviesť v stanovách.
Údaje, ktoré zadáte do tohto formulára spracúvame iba za účelom vybavenia Vašej konkrétnej požiadavky. Bližie informáci o spracovaní osobných údajov nájdete tu.